Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Toasty weselne

24.01.2018
Toasty to stały element wesela, dla jednych wydaje się żenujący i zawstydzający, dla innych rozkręcający zabawę. Jednak i w toastach panują pewne zasady, o których nie wszyscy wiedzą.
Otóż pierwszy toast zarezerwowany jest dla ojca Panny Młodej, jako gospodarza wesela. To jest bardzo ważny moment do uwiecznienia przez fotografa oraz operatora! Ojciec wita zebranych, dziękuje za przybycie i zachęca do wspólnej zabawy do białego rana. Pierwsze, bardziej oficjalne toasty wznosi się szampanem i wygłasza, stojąc. Również i goście powinni się wtedy podnieść ze swoich miejsc.
Pan Młody powinien w swoim toaście powinien podziękować żonie i jej rodzicom za przyjęcie do rodzinie, a gościom weselnym za wsparcie. Może zawrzeć w swoim toaście krótką anegdotę dotyczącą zawarcia znajomości z żoną i wznieść za nią toast.
Świadek może wznieść toast i podziękować Panu Młodemu za wybór go na swojego drużbę, opowiedzieć kilka żartów, wznieść toast za szczęśliwą Parę Młodą.
Przed tymi toastami nie powinno się sięgać po mocniejszy alkohol, ale kolejne, po części oficjalnej, można wygłaszać zarówno wódką jak i winem, a goście mogą siedzieć na swoich miejscach.
Aby zasygnalizować chęć wzniesienia toastu, można uderzyć łyżeczką w kieliszek, ale ostrożnie, by go nie stłuc. Toasty mogą zawierać anegdoty dotyczące Państwa Młodych, życzenia oraz zabawne wierszyki, skłaniające Parę Młodą do pocałunków.
W czasie przemowy toastowej nie trzymamy w dłoni kieliszka, sięgamy po niego dopiero po skończonej mowie.
 
Toasty dzielą się na:
– poważne:
Wiara, nadzieja, miłość: trzy cnoty
niech towarzyszą w nowej podróży.
Niech szczęśliwości promyczek złoty
przyświeca Młodym jak najdłużej.
 
– humorystyczne:
Idzie osioł przez pustynię, strasznie chce mu się pić. Idzie, idzie, a wody nie ma. Nagle widzi osioł dwie beczki: w jednej wódka, w drugiej woda. Osioł wybrał wodę. Nie bądźmy więc osłami i napijmy się wódki.
 
– śmieszne, zachęcające do całowania, często w formie piosenki:
Ona temu winna
ona temu winna.
Pocałować go powinna…
Ten toast ma mnóstwo różnych wersji i może trwać długo, ku uciesze zaproszonych gości zawstydzonych całowaniem Państwa Młodych.
 
Toasty mają na celu rozkręcenie zabawy, ale także nawiązanie nici porozumienia pomiędzy rodzinami. Te humorystyczne i zabawne, w formie piosenek, są szczególnie lubiane przez gości weselnych, bo dają nie tylko możliwość wypicia kolejnego kieliszka, ale także, a może przede wszystkim świetnej zabawy.

Pamiętajcie, że toasty to również bardzo ważny element filmu ślubnego. Warto porozmawiać z operatorem i fotografem o swoich planach !
 
e